Brandowanie w Huawei

0
340

W internecie można znaleźć wiele informacji na temat brandowania i debrandingu oprogramowania w smartfonach. Ale czym właściwie jest brandowanie telefonu?

Brandowanie u operatora

Kiedy kupiliście smartfon razem z ofertą abonamentową u operatora, zauważyliście, że dodają oni własne dodatki? To jest właśnie branding. Jeszcze w poprzedniej dekadzie operatorzy decydowali się na dodanie dodatków, by użytkownik, dostając urządzenie, posiadał wszystkie wgrane pliki dotyczące sieci oraz aplikacje. Pozwalały też na założenie simlocka, który od kilku lat w Polsce nie jest już stosowany. Z biegiem czasu zaczęły się jednak pojawiać kontrowersje. Otóż brandowanie systemu stanowi dodatkowe obciążenie dla telefonu. Wiele usług pracuje w tle, często nawet bez wiedzy użytkownika. Operator może też zarabiać na tym, że klient zdecyduje się na używanie jakiegoś programu od nich w wersji płatnej. Obranodowany system ma także negatywny wpływ na tempo otrzymywania aktualizacji. Nowe oprogramowanie musi przejść znacznie dłuższą ścieżkę: Google -> firma -> operator i z powrotem. Zdarza się, że opóźnienie wynosi nawet kilka miesięcy. Jednak pierwsza naprawa Huawei po gwarancji może pozwolić na zmianę oprogramowania.

Wyjaśnione na przykładzie

Jak operatorzy tłumaczą brandowanie sprzedawanych urządzeń?  Kierownik Działu Zarządzania Produktami w sieci T-mobile mówi, że „kupując telefon u nas, klienci mogą mieć pewność, że został on wcześniej sprawdzony i jest prawidłowo skonfigurowany do działania w naszej sieci oraz że będą w nim działać wszystkie oferowane przez nas usługi. Tej pewności nie można mieć, kupując telefon w sklepie detalicznym”.

Na przykład Huawei P30 Lite możemy uzyskać od Orange, Plus, Play i T-Mobile, oczywiście z dodatkami operatora. W przypadku tego modelu nie możemy instalować aktualizacji systemowych dostępnych u producenta, musimy czekać, aż udostępni ją operator. Dlatego też wiele osób decyduje się na debranding. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na wgranie oryginalnego oprogramowania, można narazić się na utratę gwarancji. W sieci można znaleźć wiele metod jak samodzielnie debrandować system w swoim smartfonie, jednak lepiej w tym celu skontaktować się z serwisem, który zrobi to profesjonalnie. Musicie też pamiętać, że nie każdy sprzęt kupiony u operatora jest brandowany.